Brána úsvitu, nebo také Ostrá brána, je jednou z nejvýznamnějších historických, kulturních a náboženských památek Vilniusu v Litvě. Je to významné místo katolické poutě v Litvě. V kapli nad branou se nachází významný obraz Panny Marie, známý jako Madona brány úsvitu, který je uctíván jak katolickou, tak pravoslavnou a uniatou (řeckokatolickou) vírou. Tento 16. století městský vstup je významným orientačním bodem a turistickou atrakcí Vilniusu.
Gediminův hrad v centru Vilniusu je jednou z nejvýznamnějších historických památek Litvy. Hrad byl postaven v 15. století a sloužil jako královské sídlo a obranná pevnost. Jeho nejvýraznější částí je Gediminova věž, která je symbolem města. Věž nabízí nádherný výhled na Vilnius a okolní krajinu. Dnes je věž přístupná pro turisty a v jejím interiéru je umístěno muzeum s archeologickými nálezy z okolí.
Katedrála svatého Stanislava v neoklasicistním stylu stojí na místě bývalého pohanského chrámu a má 11 bočních kaplí. Je to hlavní římskokatolická katedrála Litvy a nachází se v historickém centru města, nedaleko Katedrálního náměstí. Uvnitř katedrály jsou pohřbeny mnohé významné osobnosti z litevské a polské historie, včetně krále Vladislava IV. Vasy. Katedrála je symbolem národa a důležitým místem katolického duchovního života v Litvě.
Palác velkovévodů Litvy ve Vilniusu je palácem, který byl původně postaven v 15. století pro vládce Velkého litevského knížectví a budoucí krále Polska. Palác, který se nachází v dolním hradě Vilniusu, se v průběhu let vyvíjel a prosperoval v průběhu 16. a poloviny 17. století. Po čtyři staletí byl palác politickým, administrativním a kulturním centrem Polsko-litevského společenství. Dnes v paláci sídlí muzeum, které nabízí různé umělecké, archeologické a historické výstavy.
Hill of Three Crosses, též známý jako Trijų kryžių kalnas, je významným památníkem ve Vilniusu. Na vrcholu kopce, původně známého jako Plešatý kopec, se nachází tři kříže, symbol města a důležitou část jeho panoramatu. Podle legendy zde bylo popraveno sedm františkánských mnichů. Dřevěné kříže na tomto místě stojí od začátku 17. století. V roce 1916 byl vytvořen betonový památník, který byl však v roce 1950 zničen sovětskými úřady. V roce 1989 byl postaven nový památník, který je dnes oblíbeným místem pro turisty i místní obyvatele.
Kostel svaté Anny ve Vilniusu je významnou památkou litovské gotiky. Jeho neobvyklá architektura kombinuje prvky flamboyantního a cihlového gotického stylu. Kostel se nachází v historické části města na pravém břehu řeky Vilnia a je součástí komplexu budov kostela a kláštera bernardinů. Díky svému významu a unikátnímu vzhledu byl zahrnut na seznam světového dědictví UNESCO. Interiér kostela zdobí klenby z cihel a celkově působí velmi působivě.
Bernardinská zahrada ve Vilniusu je krásným místem pro odpočinek a relaxaci. Nachází se přímo u řeky a nabízí šachové stoly, dětské hřiště a představení hudební fontány. Tento park je ideálním místem pro piknik s rodinou a přáteli, nebo pro romantickou procházku s partnerem. Je to skvělé místo pro únik od ruchu města a užít si přírodu.
Národní muzeum Litvy, založené v roce 1952, je státem sponzorované historické muzeum, které zahrnuje několik významných struktur a širokou sbírku psaných materiálů a artefaktů. Také organizuje archeologické výzkumy v Litvě. Muzeum nabízí rozmanitou expozici umění a artefaktů z litvinského života od neolitických dob až po současnost. Vynikající je místnost s lidovými tradicemi, plná květinově zdobeného nábytku a vyřezávaných dřevěných křížů. Muzeum také obsahuje sbírky numismatiky a pohřebních tradic.
Muzeum okupace a bojů za svobodu v Vilniusu je nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kteří se zajímají o historii. Nachází se v bývalé budově KGB a je zaměřené zejména na sběr a vystavování dokumentů souvisejících s padesátiletou okupací Litvy Sovětským svazem, antikomunistickými litevskými partyzány a oběťmi zatýkání, deportací a poprav, které se během tohoto období udály. Určitě stojí za to navštívit a lépe pochopit historické události této země.
Vilniuská televizní věž je nejvyšší stavbou v Litvě a nachází se v čtvrti Karoliniškės v západní části Vilniusu. Byla dokončena v roce 1980 a od té doby patří k SC Litvinskému rozhlasovému a televiznímu centru. V roce 1991 se zde odehrál masakr, kdy sovětské vojsko zabilo 12 lidí, kteří se stavěli za nezávislost Litvy. Věž je také známá jako vánoční stromek, který zdobí město každoročně o Vánocích.
Kostel svatého Jana Křtitele a svatého Jana Evangelisty je římskokatolický kostel, který se nachází v historické části Vilniusu, Litva. Kostel byl založen již v roce 1387, což z něj dělá jednu z nejstarších staveb v univerzitním komplexu. Požár v 18. století způsobil rekonstrukci kostela v pozdně barokním stylu. Kostel dominuje celému okolí a jeho samostatná zvonice je nejvyšší stavbou v historické části města. Z vrcholu zvonice se naskýtají nádherné výhledy na město.
Kostel Pravoslavné církve Svatého Ducha je ruský pravoslavný kostel v centru Vilniusu. Byl přestavěn v letech 1749–1753 v barokním stylu a není totožný s římskokatolickým kostelem Svatého Ducha v téže oblasti. Kostel je velmi působivý s pěknou broskvovou fasádou a vnitřním elektrizujícím atmosférou. Uvnitř je vidět ikonostas s klenotovými tóny a zlatými filigrány. Vedle kostela se nachází mužský a ženský pravoslavný klášter, jediné v zemi.
Dělostřelecká bašta byla součástí obranného systému města, který byl postaven v 16. století. Tato kamenná a cihlová pevnost sloužila k ochraně města před útoky Krymského chanátu na začátku války mezi Moskevským knížectvím a Litevským velkoknížectvím. Dnes jsou z původních staveb zachovány některé části. Bastěje se nachází v blízkosti Vilniuského hradu a je oblíbeným místem pro procházky a fotografování.
Synagoga Choralinė ve Vilniusu je jedinou synagogou v městě, která je stále v provozu. Všechny ostatní synagogy byly zničeny částečně během druhé světové války, kdy Litva byla okupována nacistickým Německem, a částečně sovětskými úřady po válce. Choral Synagoga byla postavena v roce 1903 v románsko-maurském stylu a je jedinou aktivní synagogou, která přežila jak holokaust, tak sovětskou vládu v tomto městě, které kdysi mělo více než 100 synagog.
Kostel svaté Kateřiny ve Vilniusu je římskokatolický kostel v historickém centru města. Založil ho v roce 1618 hetman Velkého knížectví litevského a vojvoda Vilniusu Jan Karol Chodkiewicz. Kostel je bohatě zdobený barokními a rokokovými prvky a je dvojvěžový. Poškozený během druhé světové války a používán jako sklad Sověty, je nyní známý jako místo konání klasické hudby.
Radnice ve Vilniusu se nachází na radničním náměstí v historické části města. Poprvé byla zmíněna již v roce 1432 a od té doby prošla mnoha rekonstrukcemi. Dnešní budova radnice je v neoklasicistním stylu a byla navržena Laurynasem Gucevičiusem v roce 1799. Gotické sklepy jsou zachovány a mohou být navštíveny. Dnes slouží radnice jako reprezentativní prostor a bývá využívána při návštěvách zahraničních státních představitelů, včetně George Walkera Bushe a královny Alžběty II.
Prezidentský palác v Litvě se nachází v historickém centru Vilniusu a slouží jako oficiální sídlo a kancelář prezidenta. Palác pochází z 14. století a během své historie prošel několika rekonstrukcemi pod dohledem významných architektů, včetně Laurynase Gucevičiuse a Vasilyho Stasova. V roce 1997 se stal oficiálním sídlem prezidenta Litvy. Navštivte tento historický palác a prohlédněte si jeho architektonické detaily.
Projekt Literatų street se nachází ve Vilniusu a je jedním z nejzajímavějších projektů svého druhu. Na této ulici najdete umělecká díla věnovaná každému významnému litevskému spisovateli nebo umělci, která představují jejich život. Procházka touto ulicí je skvělým způsobem, jak se seznámit s kulturní historií Litvy a užít si krásnou atmosféru Vilniusu.
Baltasis tiltas, neboli Bílý most, je pěší lávka přes řeku Neris v litevském Vilniusu. Propojuje čtvrť Naujamiestis s obvodem Šnipiškės. Most byl postaven v roce 1996 a je zdoben sochou nazvanou Spindulys-Ietis (česky Paprsek-Kopí). Z mostu se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu a historické centrum města.
Užupis je čtvrť ve Vilnius, která je známá svou bohémskou atmosférou a jedinečným charakterem. Tato malá oblast, která se nachází v blízkosti historického centra Vilniusu, je někdy přirovnávána k Montmartre v Paříži díky své umělecké komunitě a kreativnímu duchu. V roce 1997 se obyvatelé Užupisu symbolicky prohlásili za nezávislou „republiku“ a vytvořili si vlastní ústavu, vlajku, hymnu a dokonce i prezidenta a armádu (i když ta se skládá jen z několika členů). V ulicích najdete mnoho galerií, ateliérů a uměleckých instalací.
Vilniuská univerzita (Vilnius University) je nejstarší a nejprestižnější univerzitou v Litvě a jednou z nejstarších univerzit ve východní Evropě. Byla založena v roce 1579 a nachází se v historickém centru Vilniusu. Kampus univerzity je známý svou krásnou architekturou, která zahrnuje historické budovy z různých období. Nejvýznamnější z nich je hlavní budova univerzity, která pochází z 16. století. Vilniuská univerzita má také jednu z nejstarších knihoven ve východní Evropě, která obsahuje vzácné rukopisy, staré tisky a rozsáhlou sbírku knih. Součástí univerzitního komplexu je také kostel svatého Jana, který je jedním z nejvýznamnějších barokních kostelů ve Vilniusu.
Lukiškių Prison je historická věznice nacházející se v centru Vilniusu. Věznice byla postavena v roce 1904 během období, kdy Litva byla součástí Ruského impéria, a sloužila jako vězení až do roku 2019, kdy byla uzavřena. V průběhu let zde byli drženi političtí vězni, zločinci i disidenti, a to jak během carské éry, tak během nacistické okupace a sovětské éry. Nyní slouží jako kulturní centrum, kde se pořádají různé akce, výstavy, koncerty a umělecké projekty. Lukiškių Prison se také stala známější v mezinárodním kontextu díky tomu, že zde byly natáčeny některé scény ze seriálu Stranger Things.
Kostel svatých Petra a Pavla ve Vilniusu je významným příkladem barokní architektury na území Litvy. Jeho interiér zdobí mistrovské kompozice italských mistrů, které jsou neopakovatelné. Kostel byl v minulosti hlavní katolickou svatyní Vilniusu a dodnes slouží jako důležité místo pro bohoslužby. Je umístěn v Antakalnisu, v blízkosti bývalého kláštera Canons Regular of the Lateran.
The Road of Freedom Memorial Wall ve Vilniusu je památník, který byl vytvořen na počest 20. výročí obnovení nezávislosti Litvy. Tento památník připomíná boj Litevců za svobodu a nezávislost od Sovětského svazu a slouží jako symbol jednoty, odvahy a odhodlání litevského národa. Památník má formu zdi, která je tvořena více než 20 000 malými betonovými kostkami, z nichž každá obsahuje jméno jednotlivce, organizace nebo země, která přispěla k obnově nezávislosti Litvy. Kostky jsou umístěny tak, aby vytvořily dlouhou linii symbolizující cestu k svobodě. Je také připomínkou důležitých událostí, jako byla „Singing Revolution“ a „Baltic Way,“ kdy Litevci spolu s Estonci a Lotyši spojili své síly v pokojných protestech za nezávislost.
Hřbitov Rasų je nejstarším a nejznámějším hřbitovem v Litvě, nacházejícím se v centru Vilniusu. Je rozdělen na dvě části, starý a nový hřbitov, oddělené úzkou ulicí Sukilėliai. Celková plocha hřbitova je 10,8 ha. Od roku 1990 jsou nové pohřby povoleny pouze do rodinných hrobů. Založen byl v roce 1801 a sloužil jako místo posledního odpočinku pro vilniuskou elitu. Rasos hřbitov je významnou historickou památkou a místem klidného odpočinku pro mnoho Vilniušanů.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ve Vilniusu je jedním z nejstarších křesťanských chrámů ve městě, založený v roce 1346. Nachází se ve Starém městě na břehu řeky Viliji, nedaleko od kostela sv. Anny. Dnes slouží pravoslavné církvi a je sídlem metropolity Vilniusu a celé Litvy. Pamětní deska o založení chrámu se nachází u jeho vchodu, a v únoru 1495 se zde konala svatba dcery Ivana Velikého s litevským knížetem Alexandrem.
Literární muzeum A. Puškina ve Vilniusu je skvělým příkladem kulturního dědictví tohoto města. Muzeum pořádá různé výstavy a akce pro veřejnost, které přispívají k intelektuálnímu a kulturnímu životu města. Návštěvníci se mohou seznámit s literárním dědictvím A. Puškina a jeho vztahem k Litvě. Pro milovníky literatury a historie je toto muzeum skvělým místem k návštěvě.
MO Museum (Muziejus MO) je moderní muzeum umění ve Vilniusu, je zaměřeno na současné litevské umění a nabízí prostor pro výstavy, vzdělávací programy a kulturní události. MO Museum bylo otevřeno v říjnu 2018 a rychle se stalo významným kulturním centrem v Litvě.