Švýcarské město se nachází na hranicích s Francií a Německem. Opomenout byste neměli bránu Spalentor ze 14. století, která původně sloužila jako opevnění, místní radnici a katedrálu Münster. Navštívit můžete také spoustu muzeí a galerií.
Naplánuj si dovolenou s naším praktickým průvodcem.
Radnice je sídlem bazilejské vlády a jejího parlamentu. Uprostřed Starého Města zaujme zejména svou červenou fasádou, charakteristickou věží a freskami. Vstup do radnice je zdarma.
Brána Spalentor je nejdochovalejší ze tří městských bran, které ještě zůstaly z městského opevnění. Brána byla postavena v gotickém stylu v roce 1400. Další dvě věže jsou St. Johanns-Tor a St. Alban-Tor.
Katedrála Münster je nejznámější památkou v Basileji. Se svými červenými pískovcovými stěnami, barevnými střešními taškami a dvojitými věžemi zdobí panoráma Basileje. Dříve sloužila jako biskupský kostel. Vstup do katedrály je zdarma.
V roce 1977 se zrodilo umělecké dílo slavného švýcarského sochaře Jeana Tinguely. Jde o fontánu s deseti železnými postavami, které jsou v neustálém pohybu a konverzují mezi sebou - jako mimi umělci, herci a tanečníci, kteří kdysi obsadili jeviště, které stálo na tomto místě.
Nejstarší most na Rýnu je jeden z neodmyslitelných symbolů Basileje. Byl postaven v roce 1226 a sloužil jako hlavní cesta pro mezinánordní obchod. V roce 1905 byl přebudován do současné podoby. Z historického centra Basileje se přes most vydáte do čtvrti KleinBasel.
Švýcarská Basilej leží na trojmezí s Francií a Německem. Trojmezí - tzv. Dreiländereck se nachází uprostřed řeky Rýn. Pomník, který je mu věnován, se nachází na území Švýcarska, na pevnině přibližně 150 metrů od tohoto trojbodu.